Václav Sedláček a Pavel Odrášek bojovali o první body do VISMA SKI CLASSICS

Rýmařovští lyžaři bodovali v nové sezóně VISMA SKI CLASSICS

Dlouho očekávaný start nové lyžařské sezóny je tu a 5. prosince 2015 se ve slunném italském Livignu sešla dosud nevídaná konkurence dálkových běžců při úvodních dvou závodech letošního seriálu Visma Ski Classics - soutěže s přívlastkem mistrovství světa v dálkových bězích, kterou v přímém přenosu přenášel program ČT SPORT. Oba závody se konaly na šestikilometrových okruzích z technického sněhu, který i přes to, že v Alpách letos nespadla ani vločka, organizátoři skvěle připravili.

V sobotu byl na pořadu týmový prolog na 15 km - časovka týmů, kdy nejdříve jedou ženy hromadně a potom muži startují v družstvech a v cíli se 3 krát násobí čas třetího nejrychlejšího běžce z týmu. Výsledek se nakonec sčítá s časem ženy, aby určil finální pořadí týmů. Obrovská konkurence skandinávských, českých i ostatních zahraničních týmů s nejlepšími lyžaři světa, kombinujícími jak dálkové běhy, tak Světový pohár, dopředu avizovala neskutečnou podívanou a obrovský boj o průběžné vedení v seriálu jak pro týmy, tak pro jednotlivce.

V českých barvách se představily SILVINI MADSHUS TEAM, jehož barvy hájil rýmařovský Václav Sedláček, Atlas Craft Team s dalším skvělým rýmařovským lyžařem Pavlem Ondráškem a tým Lukáše Bauera Pioneer Investments-Craft. Skvělá česká lyžařská ekipa se mezi světovou elitou neztratila a všechna družstva dokončila závod v první desítce výsledkové listiny. Nutno podotknout, že naši borci měli v cíli 31. (Ondrášek) a 34. (Sedláček) nejlepší čas, což samo o sobě ukazuje dobrou formu obou běžců.

V neděli se místo tradiční čtyřicetikilometrové La Sgambedy jel zkrácený závod na 24 km klasickou technikou, kdy všichni závodníci volili lyže bez vosku a silovou techniku soupaž. Očekávalo se proto obrovské tempo od začátku až do konce. 24 km je pro laufaře v podstatě sprint. Startovní pole se na úzké trati od prvních metrů natáhlo a postupně se rozdělilo na tři velké skupiny. V té první byla převážně norská elita s největšími favority Dahlem, Auklandem, Gjerdalenem, aj., které se neudržel ani nejlepší český laufař Stanislav Řezáč. Ten se až do cíle pohyboval ve skupině druhé, za kterou se s dalšími patnácti závodníky rval o umístění rýmařovák Václav Sedláček, spolupracující s českými reprezentanty Horynou a Šrailem. Václav se 1,5 km před cílem pokusil o nástup a závodníkům, se zvučnými jmény jako Laugaland a Ahrlin ujet, ale nakonec vše skončilo mohutným spurtem, kde se Vašek umístil na úžasném 49. místě a bral tak své první body v individuálním závodě Ski Classics. Celkově se s 50 body ze sobotního prologu pohybuje na 40. pozici celkového hodnocení VISMA SKI CLASSICS, což je pro člověka živícího se obyčejnou prací, a ne profesionálním lyžováním, nevídaný úspěch. Pavel Ondrášek v neděli skončil na 75. místě a v průběžné klasifikaci si drží 71. příčku.

Dalším závodem seriálu dálkových běhů bude v lednu Jizerská 50, na které se naši rýmařovští odchovanci budou jistě snažit o další skvělé výsledky. Doufejme, že závodníkům co nejdřív napadne dostatečné množství sněhu, aby mohli vydatně trénovat a my je opět viděli v televizi rvát se o ty bodované příčky.

                                                                                   Štěpán Sedláček

  
 Livigno 1
 
 Livigno 2

Foto1: Silvini Madshus Team ve složení Jakub Pšenička, Václav Sedláček a Stanislav Řezáč v cílové rovince týmového prologu.

Foto2: Václav Sedláček bojuje o bodované umístění v závodě VISMA Ski Classics.